X
Katowice

ul. Lotnisko 81
tel. 32 787 33 33
[email protected]

Godziny otwarcia:
Salon: pn-pt 9-18 sb 9-14
Serwis: pn-pt 7-19 sb 8-14

X
Katowice

ul. Kościuszki 253
tel. 32 793 73 00
[email protected]

Godziny otwarcia:
Salon: pn-pt 9-18 sb 9-14
Serwis: pn-pt 8-19 sb 8-14

X
Wrocław

ul. Karkonoska 50
tel. 71 332 91 10
[email protected]

Godziny otwarcia:
Salon: pn-pt 9-18 sb 9-14
Serwis: pn-pt 8-19 sb 8-14

X
Zabrze (ASO)

ul. Wolności 153
tel. 32 793 72 33
[email protected]

Godziny otwarcia:
Salon: pn-pt 9-18 sb 9-14
Serwis: pn-pt 8-18 sb 8-14

X
Lubin

ul. Legnicka 65
tel. 76 746 77 00
[email protected]

X
Warszawa

ul. Al. Jerozolimskie 237
tel. 22 250 90 30
[email protected]

X
Warszawa

ul. Bronowska 23
tel. 22 250 90 60
[email protected]

X
Warszawa

Al. Jerozolimskie 217
tel. 22 250 91 00
[email protected]

X
Warszawa

ul. Jubilerska 6
tel. 22 515 11 00
[email protected]

X

e-GAMA MODELI OPLA

poniedziałek, 10 stycznia 2022
POZA EKOLOGIĄ JEST WIELE INNYCH POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO ZAMIENIĆ SAMOCHÓD Z NAPĘDEM SPALINOWYM NA MODEL ELEKTRYCZNY - IMPONUJĄCY ZASIĘG, SZYBKIE ŁADOWANIE, DUŻA MOC, NIEMAL BEZGŁOŚNA PRACA. A TERAZ MASZ KOLEJNE POWODY - NISKIE RATY MIESIĘCZNE ORAZ DOFINANSOWANIE NFOŚIGW DO 27 000 ZŁ! 

Zyskaj do 27 000 zł w ramach programu "MÓJ ELEKTRYK" 

 

 


E-mobilność jest prosta. Dołożyliśmy starań, aby posiadanie i użytkowanie auta elektrycznego było tak łatwe, jak obsługa smartfona. Gama usług Opla dla pojazdów elektrycznych sprawi, że płynnie przejdziesz do świata e-mobilności.

U początków elektryfikacji, źródłem energii był tylko prąd stały charakteryzujący się stałym kierunkiem przepływu ładunków elektrycznych. Obecnie w Europie to prąd zmienny, którego wartość natężenia zmienia się w dowolny sposób nawet 50 razy na sekundę, jest naszą codziennością. Zmiana napięcia z prądu stałego na zmienny jest korzystniejsza ze względu na wyższą efektywność przy przesyle na duże odległości.

Większość urządzeń wykorzystywanych w gospodarstwach domowych działa na prąd zmienny. Jednak te wyposażone we wbudowane akumulatory, na przykład laptopy czy telefony komórkowe, są ładowane prądem stałym. I tak też jest w przypadku samochodów elektrycznych. Warto zatem mieć podstawową wiedzę o rodzajach napięcia, jeśli planujesz użytkować samochód z napędem elektrycznym.

Fazy napięcia.

W Europie prąd elektryczny dystrybuowany jest w sieci 3-fazowej, co oznacza, że istnieją 3 niezależne linie przepływu prądu. Większość urządzeń gospodarstwa domowego zasilana jest prądem 1-fazowym, więc i typowe domowe gniazdka elektryczne również są 1-fazowe.

Zmiana napięcia.

Urządzenia przemysłowe czy na przykład domowe piekarniki wymagają najczęściej podłączenia do tzw. trzeciej fazy, zapewniającej wyższą moc. Na wybranych rynkach, na przykład we Francji, gospodarstwa domowe korzystają z instalacji 1-fazowych, a w Niemczech zwyczajowo podłączone są do wszystkich trzech faz. W Polsce również rekomenduje się stosowanie 3-fazowej technologii ładowania akumulatorów (stacji Wallbox, ładowarki pokładowej), gdyż przyspiesza to cały proces. 

Podczas ładowania zespołu akumulatorów w samochodzie z napędem elektrycznym dochodzi do przekształcenia prądu zmiennego w prąd stały, charakteryzujący się stałym kierunkiem przepływu ładunków elektrycznych. W innym przypadku, energia wpływałaby i wypływała z akumulatora, nie zatrzymując się tam „na stałe”.

Zmiana napięcia zachodzi w samochodzie dzięki pracy ładowarki pokładowej lub poza pojazdem, po podłączeniu do publicznej stacji szybkiego ładowania prądem stałym, dysponującej zdecydowanie większą mocą (do 100 kW), co daje możliwość naładowania akumulatorów do 80% pojemności w około 30 minut.

Ładowarka pokładowa 1-fazowa 3,7 kW lub 3-fazowa 11 kW stanowi wyposażenie samochodu elektrycznego. Warto jednak pamiętać, że efektywna wydajność ładowania zależy od najsłabszego ogniwa łańcucha ładowania (gniazda lub kabla). Chcąc przyśpieszyć ładowanie, należy ładowarkę pokładową podłączyć do źródła odpowiedniej mocy. Dlatego najwydajniejszym sposobem ładowania w domu jest stacja Wallbox. 

Co oznaczają skróty kW i kWh?

Watt (W) i kilowat (kW) to jednostki mocy oznaczające ilość energii dostarczonej lub zużytej w ciągu sekundy. Wydajność energetyczna urządzeń podawana jest zwykle właśnie w watach lub kilowatach (1 000 W = 1 kW). Moc silnika samochodów spalinowych określano dotychczas przede wszystkim w „koniach mechanicznych” (KM), ale dzisiaj – na potrzeby pojazdów z napędem elektrycznym – podawana jest kilowatach (kW).

Lampa: 10 W

Suszarka do włosów: 1 500 W = 1,5 kW

Silnik elektryczny Corsy-e: 100 kW = 136 KM

Kilowatogodzina (kWh) to jednostka mocy przechowywanej lub zużytej, odpowiadającej wartości zużycia paliwa przez samochód z silnikiem spalinowym. Zatem pojemność „zbiornika energii”, czyli zespołu akumulatorów, wyrażamy w kWh.

W kilowatogodzinach wyrażana jest wartość zużywanej energii, wykorzystanej przez konsumenta, czyli użytkownika urządzeń zasilanych prądem. 

Grzejnik elektryczny o mocy 1 000 W i pracujący stale przez godzinę zużyje 1 kWh energii. Tę samą ilość wykorzysta telewizor zużywający 100 W, włączony non stop przez 10 godzin.

Ładowanie akumulatorów w samochodzie elektrycznym.

Podczas ładowania zespołu akumulatorów ze standardowego gniazda domowego, zmiana napięcia ze zmiennego na stały zachodzi w samochodzie, a to wymaga czasu. Proces ten możesz nieco przyspieszyć korzystając z domowej stacji ładowania Wallbox, która operuje mocniejszym przepływem energii (kW/h). Szybsze ładowarki znajdziesz na publicznych stacjach ładowania. Najszybsze jednak są ładowarki prądu stałego, którym bezpośrednio można doładować akumulatory pojazdu. Ten typ ładowarek oferowany jest na tę chwilę wyłącznie do użytku publicznego. Sprawdzają się doskonale, kiedy musisz szybko i wygodnie doładować samochód podczas podróży.